Jak sobie poradzić z wychowywaniem dziecka?

»

Jak sobie poradzić z wychowywaniem dziecka?


Właściwie każdy człowiek posiada naturalny instynkt rodzicielski. Jednak silna presja społeczna, by zapewnić dziecku to co najlepsze; zalew poradników i teorii rodzicielstwa, często ze sobą sprzecznych; oraz brak wsparcia w wychowaniu ze strony swojej rodziny, często rozproszonej po całej Polsce a nawet świecie powoduje, że młodzi rodzice z niepewnością i lękiem przeżywają swoje rodzicielstwo oraz doświadczają licznych trudności w wychowaniu swoich dzieci.

Co można zrobić, aby uniknąć wielu problemów wychowawczych i stać się bardziej świadomym rodzicem?

Po pierwsze, ważna jest świadomość, na jakim etapie rozwoju znajduje się nasze dziecko – jakie zachowania są w tej fazie typowe, co jest w stanie zrozumieć i czego można już od niego wymagać.

Po drugie, istotne jest spojrzenie wstecz na rodzinę swojego pochodzenia i swoich rodziców – jakie ich zachowania były dla mnie nieakceptowalne jako dziecko? Czego chciałbym uniknąć w moim rodzicielstwie? A z jakich ich cech i zachowań mogę brać przykład?

Po trzecie, potrzebne jest przyjrzenie się własnemu rodzicielstwu – jakie emocje czuję do swojego dziecka? Jak je traktuję? Jakie myśli i uczucia wyraża moje dziecko? Co mówi o moim zachowaniu jako rodzic mój partner/małżonek i najbliżsi?

Dzięki zdobyciu podstawowej wiedzy z zakresu rodzicielstwa oraz ciągłej autorefleksji możemy uniknąć wielu problemów wychowawczych oraz podbudować swoje poczucie wartości jako rodzic.

Gdy jednak czujemy, że sami nie dajemy sobie rady, nie pomagają rozmowy z partnerem, współmałżonkiem, dzieckiem czy własnymi rodzicami lub innymi zaufanymi osobami z naszego otoczenia , warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – psychologa lub coacha rodzicielskiego.

Autor: Agnieszka Bożek


Potrzebujesz pomocy psychologa? - poszukaj w bazie